Instalacja menedżera haseł Bitwarden
-
A teraz, uwaga, horror nad horrory, czyli
działania szkoleniowo-learningowe.
Naszym podstawowym środkiem działania będą zapewne rozważanie, argumentacja i rozmowa, do czego będziemy potrzebowali biegłości w posługiwaniu się nowoczesnymi, otwartymi mediami.
Proponuję długodystansowy i stopniowy plan pracy w tym zakresie. Po kilku miesiącach będziemy umieli posługiwać się kilkoma nowymi platformami medialnymi i społecznościowymi. Zanim to nastąpi musimy nabyć umiejętność bezpiecznego przechowywania loginów i haseł, kluczy i innych danych i łatwego dostępu do nich.
Menedżer haseł. Proponuje się zapoznanie się z menedżerem Bitwarden (https://bitwarden.com/). Tu mamy poradnik od jakiegoś pisowca (bo daje przykład Albicli, co może stworzy dodatkową motywację, bo oni są sprawni w te klocki): https://sekurak.pl/jak-uzywac-bitwarden-a-kompleksowy-poradnik-uzywania-tego-bezplatnego-menadzera-hasel/
.
Oczywiście są i inne poradniki:
https://www.youtube.com/watch?v=rXShr3-T_Fo
https://www.youtube.com/watch?v=bbM3RuC4IhQW najbliższym czasie:
- użytkowanie forum,
- posługiwanie się szyfrowanymi folderami, dyskami i urządzeniami (Veracrypt),
- publikowanie i komentowanie w WordPress,
- użytkowanie serwera plików Nextcloud,
- rejestracja i używanie Mastodon, Peertube i innych aplikacji sieci Fediverse,
- prowadzenie telekonferencji przy pomocy jitsi,
- listy mailingowe,
Spoko. Wszystko łatwo i przyjemnie 🧐
.
- Najpierw sciągamy i instalujemy aplikację do systemu i rozszerzenie do przeglądarki.
- W przeglądarce się wyświetliło, żeby się zarejestrować, czyli utworzyć hasło do zapamiętywarki haseł. To brzmi tylko pozornie absurdalnie, ale to będzie ostatnie hasło (no może jedno z ostatnich haseł), które musimy gdzieś zapisać. Na rynku jest nawet zapamiętywarka "Last Pass", ale jej nie używamy, bo firma jest prowadzona po pisowsku i miała dramatyczne wpadki. Zatem klikamy na "Create account".
- OK, jeśli mamy bezpieczny adres e-mail, taki jak tuta.com lub proton mail, to go używamy, jeśli nie, to wystarczy gmail. Otwieramy notepad i wpisujemy w nim długie hasło złożone z kilku abstrakcyjnie zestawionych wyrazów, liczb i znaków. Następnie to nasze (ostatnie) hasło zapisujemy w zaszyfrowanym folderze lub dysku, albo zapisujemy ołówkiem na ulubionej stronie grubej encyklopedii tuż przy zszyciu. Odklikujemy pole zgody na "Terms of Service" i klikamy dalej na "Submit".
- Po przejściu sprawdzenia człowieczeństwa przez Capchę Google'a i zatwierdzeniu rejestracji kopiujemy długie hasło główne z notatnika, wklejamy w miejscu "Master Password" i klikamy na "Login with master password". W ten sposób Bitwarden jest przygotowany na przyjęcie nowych, wymyślonych przez nas haseł lub podanie gotowców przez "Generator". Reszta będzie w dziale Texne na forum.
- Instalujemy Bitwardena ze Sklepu Play, wpisujemy e-mail, a długie hasło główne przesyłamy z komputera np. wiadomością do siebie Signalem lub WhatsAppem. Następnie klikamy na ustawienia i zabezpieczamy dostęp do aplikacji odciskiem palca (Unlock with biometrics) i PIN-em (Unlock with PIN). W komputerze (lub komórce) jako-tako chronionym, choćby przy pomocy logowania, możemy odznaczyć opcję blokowania dostępu do haseł przy wyjściu z przeglądarki, gdyż musielibyśmy za każdym razem podawać hasło główne.
-
Warto może utworzyć specjalny wątek "Instrukcje/Pomoc techniczna" gdzie będziemy umieszczać takie treści.
-
Warto może utworzyć specjalny wątek "Instrukcje/Pomoc techniczna" gdzie będziemy umieszczać takie treści.
@piotr Właśnie jest cały osobny dział, który nazwałem Texne